מה אם נלמד אמפתיה וכבוד לבעלי חיים בבית הספר?

אנחנו תוצר של הסביבה שלנו. בסופו של דבר, חלק ניכר מהערכים וההתנהגויות שלנו נובע מהחינוך שלנו. לכן הגיע הזמן ללמד כמה מושגים של אתיקה של בעלי חיים לילדים שלנו. כבוד לזולת, פרוותי ככל שיהיה, הוא חיוני.

בעלי חיים בקושי נוכחים בתוכנית בית הספר

היסטוריונים, פסיכולוגים, פילוסופים, משפטנים, אתולוגים, וטרינרים, ביולוגים… הם בערך חמש עשרה שחתמו על טרִיבּוּן פורסם בעיתון שחרור. היא דוגלת בהוראתאתיקה של בעלי חיים בבית הספר. ואכן, האחרון נעדר במידה רבה מהתוכניות הנוכחיות.

החיות עצמן ממעטות להופיע שם. הם מוזכרים בקצרה, אבל מזווית המין ועם או היסטורית מכניסטי (אנטומיה, עצים פילוגנטיים, מערכות אקולוגיות…).

הם אינם מופיעים כיצורים מן המניין שניחנו בחוש, תודעה, אישיות, רגשות, מחשבות… כל הנתונים האתולוגיים העדכניים ביותר על היכולות הקוגניטיביות שלהם מכוסים. יתרה מכך, נראה כי המושגים של כבוד ואמפתיה כלפיהם חסרים מאוד. בקיצור, בית הספר לא מתייחס לבעל החיים כאינדיבידואל עם א חוק המוסראשר בשל כך מוציא אותו משיקולים אתיים.

ספרי כלבים
קרדיטים: Sviatlana Barchan / iStock.

החפץ-חי כחזון דומיננטי

בנוסף, בעלי חיים מוזכרים בעיקר בקשר עם מה שהם מביאים לאדם או להבנתו. לכן הנושא נחשב במידה רבה באופן חד צדדי: "מה בעלי חיים יכולים לעשות עבורנו? ". אופטיקה הפוכה, "מי הם בעלי החיים באמת, מה אנחנו חייבים להם ולמה? », נראה לא מסוקר.

חלק מהטיולים בבית הספר מנציחים גם את חזון החיה-חפץ. ניתן דוגמה של טיולים לגן החיות או לקרקס. תוסיפו לזה את הסדנאות "תַרְבּוּתִי" על מלחמות שוורים או ציד… לילדים מוצגת נורמליזציה של ניצול בעלי חיים על ידי אדם ו יחסים בין-ספציפיים המבוססים על יחסי כוח ודומיננטיות. די לומר שהמושגים של כבוד, דו קיום וחמלה נראים רחוקים מאוד.

למה ללמד אתיקה של בעלי חיים?

קודם כל, זה מלמד את התלמידים כבוד לבעלי חיים, וזה באחריות כולם. זה חשוב מכיוון שהעלאת המודעות הציבורית משפרת את סעד של יצורים אלה בקנה מידה גדול.

אבל עניין כזה עוזר גם לגברים. ואכן, הנושא של כבוד לבעלי חיים מוביל בהכרח לזה של כבוד לזולת והבדל. לפיכך, אנו מלמדים באותם אמצעים מושגי יסוד בתחום של סוֹבלָנוּת בין בני אדם והמאבק באפליה.

יתר על כן, הקשר בין אַלִימוּת כלפי בעלי חיים ושלפני גברים אחרים כבר אין צורך להדגים. לכן קורס זה יכול לעזור לילדים לדחות בריונות באופן כללי. בנוסף, הוא מפתח את הרגישות שלהם, מעודד אותם לעודד שיתוף פעולה ומלמד אותם תן יד לחלשים ביותר. לבסוף, זה גם עוזר להחדיר בהם תחושה של אחריות.

תמיכת כלב איש
קרדיטים: Anurakpong / iStock

למה לעשות את זה בבית ספר?

בית הספר מאפשר להעניק הוראה דומה פחות או יותר לכל צעירי הצרפתים לא משנה מה הרקע שלהם הרקע החברתי, הרקע המשפחתי, הרקע שלהם… אם יש הורים שרוצים להעמיק בנושא עם צאצאיהם, זה בסדר, אולם יש צורך בבסיס מינימלי גם לילדים של אלה שלא. אכן, יש גם משפחות שלא יודעות איך להתנהל, שלא חשבו על זה, שאין להן זמן או שזה לא נושא מהותי עבורן.

מצד שני, בית הספר הוא הזמן האידיאלי לעשות צעד כזה, כי בגיל הזה אנחנו מגלים את העולם וסופגים מידע כמו ספוגים. לאחר מכן, האדם הופך הרמטי יותר למושגים חדשים ונוטה יותר לדבוק בערכיו שנוצרו בעבר.

לבסוף, יש כבר מקצוע בבית ספר שיתאים בצורה מושלמת לנושא כזה: "חינוך מוסרי ואזרחי" (EMC). הוא עוסק בהרבה נקודות חשובות: אפליה, שוויון בין גברים לנשים, מוגבלות, הטרדה, סובלנות דתית, חילוניות, סוגיות סביבתיות, התנהגות אזרחית וכו'. בעלי חיים מכוסים, אבל מאוד לא מספיק כפי שראינו בעבר. עם זאת, קורס זה ירוויח משמעותית מהעשרת פרקים בנושאאֶמפַּתִיָהלה תשאול אתי וה חוק המוסר הקשורים ליצורים אלה.

אתה תאהב גם:

עיר סינית שנייה אוסרת על צריכת בשר כלבים וחתולים

הגאלגוים: כלבי גרייהאונד מקסימים שעברו קדושים בספרד

הפרלמנט האירופי מתבטא נגד סחר בחיות מחמד

אילו מרכיבים מומלצים על ידי וטרינרים?

איך לעזור לו לאכול?